اگر درسی را پیش از موعد تمام کردیم چه کنیم

بهترین کلاس کنکور

قطعا عموم داوطلبین کنکور با برنامه ریزی درس میخوانند حال بعضی با مراجع به مشاورین یک آموزشگاه کنکور برنامه ریزی درسی دریافت میکنند بعضی اساتید مختلف در هر درسی که کلاس کنکور آن را شرکت میکنند پیشنهاد های برای مطالعه درس خودشان میدهد مثلا یک استاد فیریک در کلاس فیزیک کنکور خود از دانش آموزان خود خواسته بود که حتما شبی ده تست فیزیک بزنند بعضی دیگر هم مننطبق با بودجه بندی آزمون های آزمایشی خود مثلا آزمون های گزینه دو و ... برای دروس خود برنامه ریزی میکنند خلاصه این برنامه ریزی چه در بستر آموزشگاه کنکور شکل بگیرد چه کلاس کنکور و ... امکان دارد درسی را قبل از موعد وقرر تمام کنیم  در این شرایط داوطلبان چه اقداماتی را باید انجام دهند

مفهم پایان درس قبل از موعد

فرض کنید شما در درسی با ستعداد هستید و حتی اگر خودتان به مطالعه آن درس بپردازید به خوبی آن را فرا میگیرید پس در این شرایط درسی را یاد میگیرید که هنوز در آموزشگاه کنکور و مدرسه یاد نگرفته اید یا به وسیله ی اموزش خصوصی بعضی از دروس را پیش از تدریس معلم در مدرسه اموزش می بینند. منظور از یادگیری مطلب صرفا اموزش آن توسط معلم نیست بلکه دانش اموز باید همراه با اموزش معلم خود به حل تست های اموزشی بپردازد و از مطالب یادگرفته شده خلاصه برداری کند تا بتواند در بازه های مرور و دواران جمع بندی از آن ها استفاده نماید .
اگر شما تقریبا تمامی مباحث یک کتاب را با کیفیت عالی خوانده باشید، بهتر است از داوطلبانی که تمامی مباحث آن کتاب را با کیفیت متوسط خوانده اند .

خب حالا که کتاب را کامل و خوب خوانده اید باید چه کنید ؟ این کتاب را ببندید و تایمی را که برای این درس اختصاص داده بودید به مطالعه ی درس دیگری بپردازید ؟ خیر در این زمان بهترین کار مرور است. پس حتما موقع درس خواندن و تست زدن، با علامت گذاری جلو روید تا تا نقاط ضعفتان را بهتر بشناسید ،  برای " مرور" می توانید از مرور همان تست های علامت دار استفاده کنید . البته اهمیت تست زنی در دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی است . دروس خواندنی (و به ویژه دو درس ادبیات و معارف) را می توانید با خلاصه نویسی، الگوهای یاداوری و یا حاشیه نویسی هایی که در کتاب و جزوه تان ایجاد کرده اید، دوره کنید .البته اگر بازه های مرور(یه روز،یک هفته، یک ماه، سه ماه و شش ماه) را با توجه به زمان پایان خلاصه نویسی رعایت کرده باشید عملکرد موفقیت امیزتری خواهید داشت. 

برای اطلاع از قیمت کلاس کنکور به صفحه تماس با ما مراجع کنید و همچنین با مراجع به صفحه مربوطهه به رشته تحصیلی خود نمونه های از تدریس اساتید در بهترین کلاس کنکور در آموزشگاه راهی ننو را مشاهده کنید

دوره کردن یک درس


هنگام مرور – یا به اصطلاح دوره- دو نکته مهم و اساسی وجود دارد که نباید آنها را نا دیده بگیرید، نکته اول این است که حتما موقع دوره کردن ابتدا به سراغ درس هایی بروید که بیشترین ضعف را در آنها دارید و به قول معروف تا  وقت دارید از پس کار بر آیید  و  نکته دوم این که اولویت با مرور درس ها و مباحثی که مدت بیشتری از مطالعه شان گذشته است میباشد چون ممکن ست این مباحث را فراموش کرده باشید. اما باید به این نکته هم توجه کرد که اگر بخواهید در مرور هم از همان روش های مرسوم مطالعه استفاده کنید، برای یک مرور جامع، لااقل به یک فرصت شش ماهه نیاز دارید و فراموش نکنید که ما درس را زودتر تمام کرده ایم تا بتوانیم مرور بیشتری انجام دهیم تا تسلطمان افزایش یابد .
پس یادتان نرود که مرور به معنای تکرار مطالعه نیست پس قطعا نباید همان مقدار که برای مطالعه وقت گذاشتید برای مرور کردن هم وقت بگذارید . در انتهای مرور مطالب هر درس، باید بتوانید مطالب درسی را خلاصه تر و منظم تر(دلیل رسم الگوهای یاداوری) به ذهن بسپارید ، یعنی قرار نیست که در مرور هم روی تمام جزئیات بی اهمیت و یا مطالبی که از پیش آموخته اید، تاکید کنید بلکه باید تلاش کنید با درک مفاهیم اصلی بین آموخته هایتان ارتباط برقرار کنید. با این حساب، هدف از مرور عبارت است از جمع بندی مطالب، ایجاد پل های ارتباطی بین مباحث مختلف ، سازماندهی و فراگیری مفهومی مطالب درسی وجلوگیری از فراموشی مطالب .

با شرکت در کلاس های آماده سازی و نکته و تست آموزشگاه راهی نو هزینه کلاس کنکور خود را مطالعه کنید همچنین میتوانید برای مشاهده نمونه ای از کلاس ریاضی کنکور و یا مشاهده تدریس استاد در کلاس شیمی کنکور به صفحه مربوطه به پایهه تحصیلی خود مراجعه کنید


مطالب مختلف را چگونه مرور کنیم ؟

یادت باشه که اصلا نمیشود که همه درس ها را یک جور خواند و اگر برعکس این اصل عمل کنید یقینا زیان میبینید خب این اصل در مورد دوره و مرور نیز صادق است و نمیشود همه درس ها را یک جور مرور کرد . در مرور درس هایی مانند ریاضیات و فیزیک، اهمیت تست زنی بیشتر از مطالعه متن کتاب و جزوه درسی است .برای مرور این دروس، بهتر است مفاهیم اساسی و حتی نکته های ریز را در قالب حل و تمرین تست های جامع درک کنید(تست های اموزشی) اگر تسلط کافی بر مطالب دارید (این تسلط کافی در اثر حل کردن تعداد زیادی تست اموزشی و دیدن الگوهای مختلف سوال صورت میگیرد) باید تست های زماندار را شروع کنید تا بتوانید از اطلاعات خود در شرایط ازمون استفاده کنید و توانایی های مهارتی خود را افزایش دهید .اما در مرور درس هایی مانند معارف، ادبیات و زیست شناسی اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه درسی بیشتر است از حل تمرین یا تست های متعدد پس اگر در کلاس زیست کنکور و یا کلاس ادبیات کنکور شرکت میکنید این اصل را در نظر داشته باشید. البته در مباحثی از دروس شیمی یا زیست شناسی که با حل مسئله سر و کار دارید(مثلاًمبحث استوکیومتری در درس شیمی یا مبحث ژنتیک در درس زیست شناسی) به تست زنی بیشتری احتیاج دارید. در مرور درس هایی مانند عربی و زبان انگلیسی هم می شود گفت که اهمیت تست زنی با اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه تقریباً هم طراز است .